KIM BYŁEM ?   -   KIM JESTEM ?   -   GDZIE ZMIERZAM ?

Personal Life Assistant -
Nowa Generacja Urządzeń IT
NEW generation of IT device!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Personal Life Assistant - Nowa Generacja IT

01.05.2012

>Strona główna>Artykuły 2012
 


Jednym urządzeniem kierować i zarządzać
swoim życiem zawodowym i prywatnym!

Urządzenie pomoże w rozwiązaniu
trudnych sytuacji!

Wszystkie nowe technologie w jednym urządzeniu
na zasadzie "All in One"

Zapomnij o tym, co znałeś wcześniej -
PLA to przyszłość
!
 

 

Oto przed nami rozwijana przeze mnie od 2008 roku wizja zupełnie nowej jakości IT, zupełnie nowego spojrzenia (na bazie rozwoju obecnych technologii) na integrację człowieka i technologii.

W marcu 2011 napisałem artykuł o nowych urządzeniach IT - wówczas jednak nie chciałem ujawniać wymyślonej w pełni przeze mnie nazwy (do koncepcji urządzeń i nazwy do której mam pełne, moralne prawo jako pierwszy, który ją sformułował i który sformułował podstawy i zasady działania).

W dziedzinie IT postęp jednak biegnie tak szybko, że postanowiłem podzielić się Czytelnikami swoją wizją, która wcześniej czy później będzie przez kogoś zrealizowana (szkoda, że nie będzie mi zapewne dane uczestniczyć w tym największym projekcie IT od czasów założenia internetu).

Dzisiaj znamy urządzenia PDA,PNA, etc - na rynek wchodzą urządzenia ultramobilne (tablety). Facebook i Google zdominowały rynek - czy da się wymyślić coś jeszcze nowocześniejszego?

Jestem przekonany, że niniejszy artykuł jest tego dowodem.


Zacznijmy od nazwy: dlaczego PLA -
Personal Life Assistant (Asistant)?

Osobisty Asystent Życia - bo urządzenie to wraz z podległymi mu technologiami będzie zawierał całe nasze życie, będzie je ułatwiał i będziemy je mieli prawie zawsze ze sobą.

Urządzenie będzie zawierało najnowsze technologie i koncepty - a w przyszłości będą do niego dodawane aktualne standardy czy pomysły.

Co mieliśmy do tej pory - jak wygląda dzisiejszy świat technologii oraz ich integracji z Człowiekiem???

Teoretycznie wydawać by się mogło, że postęp technologiczny biegnie bardzo szybko - dotykowe ekrany, tablety, tanie aparaty cyfrowe, laptopy, nowe materiały i technologie - jeszcze 20 lat temu tego nie było a dzisiaj?

Personal Life Asistant to klasyczny przykład "ucieczki do przodu". Tak zaawansowanych i zintegrowanych z życiem człowieka urządzeń jeszcze nie było. Zintegrowanie owego urządzenia będzie musiało mieć wymiar obejmujący wszystkie dziedziny życia - a nie jak dotychczas tylko np. technologia + prawo. Najlepszym przykładem integracji technologii + prawa je opisującego jest przykład plików mp3 - najpierw stworzono technologię, a dopiero później wdrożono rozwiązania prawne, gdyż nie nadążały one za technologią.

Urządzenie PLA będzie tak mocno zintegrowane z człowiekiem oraz podległe mu technologie, że koniecznym będzie zaprojektowanie owego urządzenia wraz z następującymi dziedzinami: Technologie(hardware-software)+ Prawo + Bankowość(finanse-ekonomia) + Marketing + Psychologia + Zabezpieczenia technologii

Personal Life Assistant dokona takiego skoku technologicznego, a przede wszystkim zintegrowania technologii z naszym życiem, jaki da się porównać tylko z wynalezieniem internetu. Pamiętacie życie PRZED internetem? Zamienilibyście się na świat BEZ internetu?

Dzisiaj wszystkiego dokonujemy za pomocą wielu urządzeń, wielu rozdrobnionych technologii - nasze życie technologiczne zaczyna już przypominać koszmar. Ja sam, fan technologii IT, komputerów mam tego serdecznie dosyć. Ciągle jakieś do zapamiętania nowe hasła, piny, loginy. Chcąc się zalogować do jakiegoś forum, nowe hasło, login, rejestracja - a chcemy przecież śledzić zarówno forum o hodowaniu kwiatków w maju, jak i forum o podróżach w kosmos. Zwykle przypomina to koszmar: telefon komórkowy, aparat cyfrowy, karty kredytowe, gps, kontrola przelewów bankowych, laptop, tablet, smartfon. Wszędzie hasła, loginy, piny. Na wszystkim się trzeba znać, wszystko obsługiwać, każde urządzenie to inna konstrukcja, inne oprogramowanie - znaczną część wolnego czasu poświęcamy na naukę obsługi, dość mozolną. Po czym, kiedy już coś znamy i świetnie obsługujemy - za 2-3 lata urządzenie jest stare, niekompatybilne z innymi technologiami lub po prostu się psuje - trzeba więc kupić nowe, które niestety ma nowe oprogramowanie, weszły w międzyczasie nowe technologie, których obsługi znów musimy się uczyć. Życie wśród nowych technologii przypomina smołę. To dlatego przestałem się tak mocno jak kiedyś zajmować wszelkimi nowinkami - czasu by nie starczyło na ich zapoznanie. Dlatego też obecnie tylko czytam o nowych technologiach i oglądam filmy na YT prezentujące nowinki. Nie mam już ochoty poznawać kolejnej generacji czegoś, co za pół roku będzie stare, a moja wiedza już będzie zdeaktualizowana.

Zapomnijcie o tym - teraz mamy Personal Life Asistant - Wszystko-w-jednym. All in One.

 

Jak będzie wyglądał Nasz świat i życie po wprowadzeniu PLA oraz idei WEB 3.0 ???

Przykład fragmentu życia z dzisiejszą technologią:

Jedziesz na weekend na Słowację. Zabierasz ze sobą: GPS, smartfona, aparat cyfrowy, karty kredytowe. Po drodze psuje się samochód. Dzwonisz do swojego ubezpieczyciela, który po wykonaniu 10 telefonów i czekaniu 2 godzin na pomoc wysyła mechanika, który usuwa awarię, która okazała się możliwa do naprawienia na miejscu. Przyjeżdżasz na miejsce, sprawdzasz internet na smartfonie - okazało się, że właśnie Twój ulubiony artysta wydał nowy album. Logujesz się na stronę banku, robisz przelew i pobierasz muzykę na smartfon. Wyjmujesz kartę kredytową i płacisz za pobyt w hotelu i SPA.

Przykład fragmentu życia z urządzeniem PLA:

Zabierasz PLA (w formie smartfonu lub tabletu). Wbudowany GPS z ulubionymi mapami prowadzi tak dobrze, jak osobne urządzenie. Masz tylko 1 urządzenie, w którym jest WSZYSTKO. Zepsuł Ci się samochód - nigdzie nie dzwonisz - uruchamiasz funkcję "zepsuty samochód" - ubezpieczyciel dzięki sygnałowi wie, gdzie jesteś, pojawia się na monitorze najbliższy mechanik, który wysłany po 20 minutach dociera do Ciebie i naprawia samochód. W międzyczasie PLA powiadomiło Cię samoczynnie, że Twój ulubiony artysta wydał nowy album - urządzenie spyta, czy od razu zakupić album w MP3 i pobrać? Potwierdzasz, po czym parę sekund później słyszysz w głośnikach samochodu świeżo zakupioną muzykę, która w tle się nadal pobiera. Przyjeżdżając do hotelu przykładasz tylko telefon do czytnika na recepcji, wbijasz pin - wszystko zapłacone, wszystko widzisz na ekranie PLA - urządzenie podpowiada, co możesz zwiedzić w okolicy pieszo i samochodem, gdzie i co jest za darmo, co możesz zjeść, co polecali inni użytkownicy. Prostota, wygoda. Żadnych przewodników, książek, map, urządzeń, kart.

Urządzenie PLA będzie miało formę znaną nam dzisiaj, czyli smartfonu, tabletu, laptopa - będzie ściśle zintegrowane z WEB 3.0 (również mojego autorstwa). Wyobraź sobie, że takich urządzeń masz w domu 2: smartfon PLA i laptop PLA - w laptopie zmodyfikowałeś jakiś dokument - dzięki bluetooth kładziesz urządzenia obok siebie a na smartfonie "stary" dokument zostaje automatycznie nadpisany na nowy - aby wszędzie istniała ta sama kopia dokumentu (oczywiście urządzenie pozostawi starszą kopię w osobnym folderze). Wszystko płacisz, dokonujesz przez PLA. Urządzenie podpowie Ci to, o co aktualnie je poprosisz - wskaże drogę, będzie przewodnikiem historii, doprowadzi do ciekawych miejsc, rozwiąże wiele dzisiejszych problemów z urzędami, bankami oraz rozliczeniami. Wygoda, prostota, powtarzalność (te same systemy oprogramowania na każdym urządzeniu, dzięki czemu nie musimy się uczyć nowych rozwiązań).

Stopień ingerencji urządzenia w nasze życie nada mu sam użytkownik - jeden bowiem będzie chciał dokonywać płatności tylko do powiedzmy 100 Euro przez owo urządzenie - inny będzie wolał pełnego dostępu oraz automatyzacji. Zlecimy po prostu urządzeniu, że kiedy w e-sklepie ukaże się wyczekiwany przez Nas produkt - urządzenie tylko zapyta Nas czy właśnie dokonać transakcji kupna. Czy to meble, czy plik muzyczny lub nowoczesna golarka.

Biznesmeni, szefowie, przedsiębiorcy, bankowcy - wszyscy będą sterowali CAŁĄ swoją firmą poprzez to urządzenie, będą mogli kontrolować proces produkcji - zaistniałe problemy oraz ich rozwiązanie. Urządzenie będzie im podpowiadać jakie decyzje podjąć - dzisiaj np. producent sam musi szukać materiałów, dostawców, dystrybucji - zapomnijcie - PLA samo wyświetli przedsiębiorcy, że pojawił się nowy producent materiałów np. do produkcji samochodów - menadżerowie będą mogli natychmiast podjąć negocjacje. Wyszukiwanie informacji będzie o wiele prostsze, gdyż zaprogramujemy urządzenie tak, aby samo nam ich dostarczało. Bankowcy będą mogli obserwować wydarzenia makro i mikroekonomiczne zachodzące na świecie - zresztą nawet zwykłemu człowiekowi PLA podpowie, co i kiedy się opłaca, kiedy są przeceny i jakich artykułów, etc. Nasze życie stanie się po prostu o wiele prostsze - przede wszystkim dzięki temu urządzeniu będziemy mogli uniknąć wielu błędnych decyzji. Przedsiębiorca nawet na urlopie będzie mógł kontrolować przepływy finansowe swojej firmy, transakcje dokonywane przez księgowość, zakupy materiałów, towarów - wszystko będzie można zaprogramować.

Dostęp do technologii będzie tak olbrzymi i rozległy - że urządzenie to, prostotę obsługi i wpływ na nasze życie można porównać tylko z wynalezieniem internetu. Pewien biznesmen powiedział kiedyś, że kiedy wynaleziono internet on sam myślał, że będzie się kopiować z niego informacje na płyty CD i przynosić do domu - po prostu w 1995 roku nikt nie bardzo wiedział, jak ów internet wpłynie na Nas i na życie cywilizacji. Dzisiaj już to wiemy - PLA nie powtórzy błędów młodości Internetu oraz pozostałych technologii - ponieważ będzie zaprojektowane przez potężne gremium fachowców i technologów z całego świata.

Tak, jak dzisiaj bez telefonu i Internetu życie jest jakby "bez jednej ręki" - tak kiedyś bez owego PLA będzie się życie wydawało trudniejsze.

Osobisty Asystent Życiowy - będzie naszym adwokatem, bankowcem, urzędnikiem, informacją turystyczną, pracodawcą. Jednym słowem całe nasze niemal życie będzie związane z tym urządzeniem.

Oczywiście co parę lat wejdzie nowsza generacja tych urządzeń - z lepszym ekranem, aparatem, nawigacją, z poszerzonymi funkcjami - nic nie szkodzi - kupując nowsze urządzenie skopiujemy ze starszego wszystkie ustawienia, dokumenty, pliki - a nowsze tylko nam pokaże samouczkiem różnicę w urządzeniach tak, abyśmy znowu nie musieli się uczyć od nowa obsługi.

Jest jasne, że różni producenci tych urządzeń wprowadzą pewne innowacje i rozwiązania własne - jednak konieczność dostosowania się do pewnych standardów wymusi na nich pewne sztywne ramy, których brak dzisiaj, a które to są tak uciążliwe dla Nas. Nie będzie tak jak dzisiaj, że "każdy sobie rzepkę skrobie" i jeden producent wymyśli interfejs graficzny odmienny od drugiego o kompletne 180 stopni. Czy będziemy w Japonii czy w Meksyku - wszędzie nasze urządzenie skomunikuje się ze wszystkimi koniecznymi bazami i urządzeniami. Wszędzie dokonamy tego samego - na wycieczce w Meksyku zjedliśmy coś ohydnego w jakiejś obskurnej spelunie - wystawiamy komentarz podpięty do tej restauracji. Ktoś inny odwiedzając to miejsce będzie widział Nasz komentarz i uniknie go na bieżąco - za to wybierze porządną restaurację z dobrym menu.

Dzięki facebookowi połączonemu z PLA będziesz wiedział, co kupił Twój kumpel, gdzie przebywa, gdzie idzie na imprezę, co zamierza - zawsze przecież możesz do niego lub paczki przyjaciół dołączyć.

Będziesz w kłopocie? Pęknie ci rura pod zlewem albo kłopot z elektryką? Po prostu klikasz na PLA i widzisz, że dookoła Ciebie jest kilku fachowców - niestety, wszyscy mają status "zajęty" - znajdujesz wolnego, dzwonisz i już jest. Klikasz i po sprawie. Szczególnie jest to przydatne komuś kto właśnie się przeprowadził. Ponadto pod danym fachowcem możesz poczytać o nim komentarze takie, jak w serwisach aukcyjnych.

Najczęściej nie wiemy, co dzieje się w naszym najbliższym sąsiedztwie - dopiero plotka, przekaz mówiony, plakaty informują Nas o tym, co nas czeka. PLA będzie nas informować o wszystkim, co sobie zaprogramujemy a co my oraz inni użytkownicy będą wstawiać do internetu - dożynki, koncerty, lokalne plotki, targi - cokolwiek.

Personal Life Assistant (Asistant) będzie:

(1) W stopniu niespotykanym wcześniej ułatwiał Nam życie zgodnie ze swoją nazwą - będzie Naszym asystentem podczas podróży przez życie - będzie Nam umilał, ułatwiał, umożliwiał wszystko to, czego dzisiaj dokonujemy w rozdrobnieniu technologicznym.

(2) Najcenniejszą na świecie "rzeczą" zarówno cenną jak i bezcenną jest wiedza, czyli informacja. Dosłownie w naszej dłoni będzie się mieściła cała aktualna wiedza dostępna na całym świecie - wiedza jest kluczem. Informacja najcenniejszym towarem. A PLA to najpotężniejsza baza użytecznych informacji.

(3) Regulowany stopień ingerencji. To użytkownik sam zaprogramuje, jakie informacje PLA będzie wykorzystywał oraz jakie zadania będzie wykonywał automatycznie, jakie pół-automatycznie - a jakie użytkownik zostawi sobie do wykonania ręcznego.

(4) Modularność PLA czyli All in One - wszystkie najważniejsze cechy urządzenia będą modułami innych urządzeń - w skład PLA będzie wchodzić telefon komórkowy, gps, karta kredytowa, zaawansowane oprogramowanie, aparat cyfrowy, odtwarzacz muzyki oraz wszelkie urządzenia wymyślone w następnych generacjach i doposażane zgodnie z rozwojem technologii.

(5) Ułatwienie profesjonalistom, menadżerom, biznesmenom pracy, kontroli nad firmą oraz dzięki bezpośredniej i szerokiej informacji - zmniejszenie ilości błędnych decyzji przez ww. wymienionych a zarazem zwiększenie efektywności swojego przedsięwzięcia lub firmy. Kontrola kosztów, planowanie przyszłości, reagowanie na problemy lub niespodziewane sytuacje - to stanie się o wiele łatwiejsze a skutki ewentualnych problemów mogą być pomniejszone do minimalnych strat.

PODSUMOWANIE:

Jako autor nie mam złudzeń, że w dzisiejszym świecie ktoś nie przypisze sobie sformułowanej przeze mnie idei WEB 3.0 oraz PLA (pewnie nazwa będzie inna) z pominięciem mnie, jako pierwszego twórcy. A szkoda, bo jako człowiek zainteresowany technologiami mając możliwość wprowadzenia takiej generacji urządzeń i uczestniczenia w budowaniu nowej jakości PLA-devices miałbym niezwykłą szansę wpływu na naszą cywilizację, zostałyby stworzone nowe zawody, jakość naszego życia i łatwość byłaby na niespotykanym wcześniej poziomie. Czy czeka mnie jako twórcę taka sama gorzka pigułka i gorycz, jaką musiało przejść tak wielu, którzy oglądali swoje wynalazki w rękach innych? Czy też faktycznie kiedyś na ekranie telewizora lub komputera zobaczę, jak ktoś prezentuje w TV ową myśl technologiczną (pewnie z inną nazwą), a wszyscy nazwą owego wtórnego twórcę "nowym Jobs'em"? Mam nadzieję, że są jeszcze sprawiedliwi na tym świecie.


==================
Artykuły powiązane z PLA:

1. Generacja WEB 3.0
2. Nowa klasa urządzeń IT (wstęp do PLA)
3. Wstęp do WEB 3.0