KIM BYŁEM ?   -   KIM JESTEM ?   -   GDZIE ZMIERZAM ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Futurystyczny Ekran Magnetyczny.

02.08.2010

>Strona główna>Artykuły


URZĄDZENIE-CIEKAWOSTKA (tj. nie będzie wymyślone w najbliższej przyszłości)


Jak wiemy, dzisiaj wszyscy dążą do maksymalnej mobilności. Tworzy się tablety, mini-komputery. Telefony już dawno przestały być tylko telefonami - bo potrafią robić zdjęcia, odtwarzać filmy.

Problem polega na tym, że ekrany małych urządzeń są faktycznie za małe na dokonywanie wygodnych i długotrwałych prac. Dlatego też służą jedynie do wysyłania krótkich emaili, wiadomości, sprawdzenia poczty, obejrzenia www i innych, drobnych - ale przydatnych - funkcji.

Od lat trwają badania nad ekranami holograficznymi - jednak moim zdaniem w odległej przyszłości będą wyparte przez urządzenia, które zmieścimy w długopisie. Jednak dzisiaj jedynymi, mobilnymi urządzeniami są telefony - dlatego też w mojej wizji zamieściłem rozwiązanie "ekranu magnetycznego" właśnie w telefonie - chociaż kiedyś będą umieszczane w przedmiotach nie większych niż zegarek, długopis, itp. Dlatego też ekrany na zasadzie znanej z Gwiezdnych Wojen (Star Wars) moim zdaniem, chociaż nie dam sobie głowy za to uciąć gdyż badania trwają intensywnie - będą wcale nie holograficzne - a pole magnetyczne będzie formowało obraz.

Urządzenie takie ma funkcję lustra (kopii) naszego biura i domowego komputera. Wszystko w nim możemy dokonywać tak samo, jak na komputerze stacjonarnym.

Źródłem sukcesu tej technologii jest jeszcze nie opracowana (i jeszcze długo nie będzie opracowana) technologia przekazywania informacji poprzez pole magnetyczne.

To, co wiemy o polu magnetycznym to to, że bardzo mało o nim wiemy. Jednak to, że owo pole może formować obwody zamknięte to pewnik. Pole to ma strukturę włóknistą (tj. bardzo cienkich włókien, które możemy zobaczyć, kiedy opiłki metalu znajdą się pod magnesem podkowiastym).

 

Jak to będzie działać?

Urządzenie, które będzie posiadało specjalne magnesy (a może nawet kombinację magnesu i optyki świetlnej) wysyłać będzie odpowiednio zaprogramowany sygnał - który wytworzy ultra cienki "laserek" wybiegający z co najmniej jednej strony urządzenia i z drugiej, która będzie domykała obwód magnetyczny. Zapewne dla zapewnienia lepszej jakości i kolorów koniecznych będzie zastosowanie co najmniej kilku takich wlotów i wylotów sygnałowych.

Urządzenie będzie wytwarzało bardzo precyzyjnie wysterowane pole magnetyczne, które jednocześnie będzie ekranem, klawiaturą w jednym. Ramki tego pola, to jego końcowe granice. Kiedy użytkownik dotknie konkretnego klawisza, chociaż oczywiście de facto dotknie powietrza - komputer zmierzy sobie bardzo precyzyjnie, które pixele (lub obszar) został przerwany magnetycznie (a więc będzie oparte na przewodności magnetycznej lub jak wcześniej wspomniałem na kombinacji pola magnetycznego i przewodności optyczno-świetlnej) - wyśle sygnał do komputera i ten wyświetli efekt naszego działania w postaci wciśniętego klawisza.

Jest niemal pewnym, że próby będą podejmowane po tym, jak ludzie dojdą do oczywistego wniosku, że pole magnetyczne jest bardzo plastyczne i można nim przesyłać informacje. Zapewne na początku jak to bywa z każdą technologią będzie ona siermiężna i można na początku spodziewać się ekranów monochromatycznych - zapewne wyrazistość, jakość, kolorystyka będzie rozwijana później. Dlatego ekran taki jak poniżej będzie wymagał długich lat badań - może nawet ponad dwie dekady.